Jak wybrać psychoterapeutę: porady i konsultacje przed wizytą

jak wybrać psychoterapeutę

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać psychoterapeutę lub psychologa, i nie wiesz, czym się kierować przy wyborze, nie jesteś jedyny. Każdy, kto po raz pierwszy umawia się na wizytę z takim specjalistą, ma problem z określeniem swoich potrzeb i preferencji. Zwykle to kolejne spotkania je weryfikują.

Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać psychologa lub psychoterapeutę. Oprócz porad znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat darmowej konsultacji, jaką przeprowadzamy w Poradni Synergia. Umożliwia ona jak najlepsze dobranie specjalisty do twoich potrzeb, nawet jeśli na ten moment wydaje ci się, że nie potrafisz ich sprecyzować.

Jak wybrać psychologa: na to zwróć uwagę

Jeśli chcesz się poczuć pewniej, zanim umówisz się na wizytę lub rozpoczniesz szukanie specjalisty, spróbuj zastanowić się nad poniższymi aspektami. Być może zdołasz uściślić chociaż niektóre z nich, co pomoże ci dokonać właściwego wyboru lub zawęzić obszar poszukiwań.

1. Wiek i płeć

jak wybrać psychoterapeutę po raz pierwszy

Pierwszym kryterium, jakie można wziąć pod uwagę, to wiek i płeć specjalisty. Być może już na samym początku wiesz, że chcesz/nie chcesz rozmawiać z mężczyzną/kobietą. Wiele osób ma w tej kwestii preferencje, choć nie zawsze są one jasne przed pierwszą wizytą.

Drugim aspektem jest wiek specjalisty. Niektórzy szukają rówieśników, inni – osoby, która starszym wiekiem będzie budziła autorytet.

Nastolatek może woleć spotykać się ze stosunkowo młodym specjalistą, któremu być może bliżej jest do jego świata. Niektórzy pacjenci mogą nie chcieć psychoterapeuty młodszego od nich.

Jeśli nie potrafisz jeszcze określić preferencji na tych płaszczyznach, przejdź do kolejnych punktów.

2. Nurt psychoterapii

Istotnym aspektem jest nurt psychoterapii, w którym pracuje dany specjalista. Jest to ważne kryterium, ale chyba najtrudniejsze do oceny przez pacjenta, szczególnie tego, który nie miał wcześniej doświadczenia z różnymi nurtami psychoterapii.

Jednymi z najbardziej popularnych są terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, humanistyczna, integracyjna, psychoanalityczna czy systemowa. Różnią się one nie tylko metodą i czasem trwania, ale także problemami, do których rozwiązania są najbardziej odpowiednie.

Jeśli masz złe doświadczenia z psychoterapią, być może winien był nieodpowiednio dobrany nurt? W każdym razie w tej kwestii najbardziej pomocna może okazać się konsultacja przed wizytą, na którą możesz zgłosić się tutaj.

3. Specjalizacja

jak wybrać psychologa

Poza tym, że dany terapeuta pracuje w określonym nurcie, może on zawęzić swoją specjalizację. Dlatego uważnie czytaj opisy dostępne na stronie poradni lub skorzystaj z pomocy jej pracowników.

Specjalista może pracować z dziećmi, młodzieżą, młodymi dorosłymi, osobami dojrzałymi, parami. Może kierować swoją ofertę przede wszystkim do pacjentów zmagających się z uzależnieniami lub np. uchodźców szukających pomocy psychologicznej w Polsce.

4. Temperament

Kolejną, wcale nie mniej ważną kwestią, jest temperament specjalisty: jego charakter, sposób prowadzenia rozmowy i budowania relacji z pacjentem.

Niektórzy wolą osoby bardziej dynamiczne, motywujące, energiczne, inni – spokojne, wprowadzające atmosferę wyciszenia. Są pacjenci, który preferują bardziej bezpośredni kontakt, ale niektórzy bezpieczniej się czują w relacji zdecydowanie formalnej.

Trudno będzie wywnioskować z opisu, jaki temperament ma specjalista. Dlatego warto zdecydować się na pierwszą wizytę lub skonsultować z poradnią.

5. Wygoda oferty

Przedostatni punkt to aspekt czysto praktyczny, ale nie bez znaczenia. Chodzi o ofertę danego specjalisty, a zwłaszcza poradni, jeśli w takiej pracuje.

Przy regularnych spotkaniach dla wielu pacjentów nie będzie obojętna lokalizacja poradni, cennik oraz szybkość i łatwość umawiania kolejnych wizyt. Niektórym osobom może zależeć na możliwości odbywania spotkań online.

Plusem jest także zróżnicowanie oferty, co pozwoli w razie czego zmienić specjalistę lub uzupełnić terapię, np. odpowiednimi diagnozami.

6. Nie bój się zmian

Na koniec pamiętaj, że jeśli pierwsze spotkania nie usatysfakcjonują cię, nie bój się zmienić specjalisty lub nurtu, w którym pracuje twój terapeuta. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać psychoterapeutę czy psychologa, być może za pierwszym razem nie trafiłeś/aś zgodnie z oczekiwaniami.

Wielu pacjentów zraża się do terapii lub kontynuuje spotkania, które nie przynoszą pożądanych efektów. Oferta specjalistów jest właśnie dlatego tak szeroka i zróżnicowana, by każdy, niekiedy nawet po kilku próbach, mógł trafić na tego najbardziej odpowiedniego.

Przeczytaj też: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Jak wybrać psychoterapeutę: bezpłatna konsultacja w Poradni Synergia

W Poradni Synergia chcemy zaproponować spotkania z jak najlepiej dobranym specjalistą. Kliknij tutaj, aby skontaktować się z Poradnią Synergia i umówić na telefoniczną konsultację lub od razu z niej skorzystać w celu otrzymania pomocy przy wyborze specjalisty.

Mamy przygotowaną serię pytań, na które odpowiedzi pozwolą sprecyzować twoje preferencje i potrzeby:

  1. Jakie są Pan(i) oczekiwania?
  2. Czy chciał(a)by Pan(i) podzielić się obszarami do pracy?
  3. Czy płeć psychologa ma znaczenie?
  4. Czy wolał(a)by Pan(i) bardziej spokojnego, czy przebojowego psychologa? Czy lepszy byłby ktoś dyrektywny, czy raczej podążający?
  5. Co może być ważne u terapeuty?
  6. Jakie są preferowane godziny terapii?
  7. Czy cena ma znaczenie?
  8. Czy myślał(a) Pan(i) o konkretnym nurcie?
  9. Która z naszych lokalizacji będzie wygodniejsza?
  10. Czy jest jeszcze coś ważnego, o co nie spytałyśmy?

W czasie konsultacji zgłaszaj bez wahania wszystkie osobiste uwagi – na pewno zostaną uwzględnione.

Na koniec otrzymasz propozycję dwóch lub więcej specjalistów, których profil najbardziej pasuje do zasygnalizowanych przez ciebie potrzeb.

Jeśli więc wciąż zastanawiasz się, jak wybrać psychoterapeutę, nie zwlekaj dłużej! Zapraszamy do kontaktu!