Czym zajmuje się psychiatra i kiedy zwrócić się do niego o pomoc?

czym zajmuje się psychiatra

Wiele osób waha się przed pójściem na pierwszą wizytę do psychiatry. Spowodowane jest to nie tylko wciąż pokutującym stereotypowym spojrzeniem na zaburzenia i choroby psychiczne i ich leczenie, ale także niewiedzą. Potencjalni pacjenci nie mają często pewności, czym zajmuje się psychiatra, czy potrzebują do niego skierowania i czy powinni udać się do niego, czy do psychologa.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez internautów pytania dotyczące pierwszej wizyty u psychiatry. Dzięki nim ocenisz, czy chcesz skorzystać z pomocy psychiatry, oraz dowiesz się, czego się spodziewać po spotkaniu z lekarzem psychiatrą.

Wizytę u psychiatry możesz także odbyć w Poradni Psychologicznej Synergia, w której przyjmuje Agata Grzesiak – absolwentka WUM i psychiatrka w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Psychiatra: czym się zajmuje?

Odpowiedzmy najpierw na pytanie, czym zajmuje się psychiatra. Psychiatra to lekarz specjalizujący się w zaburzeniach i chorobach psychicznych – ich diagnozie, badaniu i oczywiście leczeniu.

Do psychiatry zgłaszają się osoby z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem, zaburzeniami lękowymi, uzależnieniami, ale też niepokojącymi objawami wskazującymi na choroby takie jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa czy nawet Alzheimer.

Lekarz psychiatra zaangażowany jest także w diagnozę i terapię zaburzeń ze spektrum autyzmu czy ADHD.

Psychiatra ma odpowiednie uprawnienia, by przepisać leki, na ogół jednak nie prowadzi psychoterapii, o ile nie ukończył stosownych szkoleń pozwalających na wykonywanie zawodu psychoterapeuty.

O co pyta psychiatra?

Podobnie jak psycholog czy psychoterapeuta, psychiatra pyta pacjenta o powód przyjścia na wizytę. Poprosi o opisanie emocji i objawów, również somatycznych, oraz sytuacji, w jakich dane symptomy się pojawiają.

Psychiatra zada także pytania o relacje z innymi ludźmi, przede wszystkim z najbliższymi, wykonywany zawód, styl życia, traumatyczne doświadczenia z przeszłości, uzależnienia i inne problemy – jednym słowem wszystko, co może być pomocne w diagnozie.

Dodatkowo, podobnie jak lekarz każdej innej specjalizacji, powinien zapytać o dotychczasowe leczenie, choroby przewlekłe, przyjmowane leki, ostatnie wyniki badań. Niekiedy kieruje także na dodatkowe badania takie jak morfologia krwi, EKG, badania obrazowe głowy itp.

Najpierw psychiatra czy psycholog?

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra zajmują się innymi aspektami zdrowia psychicznego i innymi metodami leczenia.

Nierzadko psychoterapia (lub spotkania z psychologiem) i leczenie farmakologiczne u psychiatry idą ze sobą w parze. Poszczególni specjaliści mogą zasugerować konsultację z psychiatrą lub równoległe rozpoczęcie psychoterapii.

Jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia, które wymagają leczenia farmakologicznego i chcesz takie leczenie podjąć, zgłoś się do psychiatry. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w pierwszej kolejności powiedzieć o swoich wątpliwościach psychologowi.

Jeśli natomiast masz silną potrzebę prowadzenia regularnych rozmów i otrzymywania wsparcia poprzez terapię, psychiatra jej nie zaspokoi.

Czy psychiatra wystawi L4?

Lekarz psychiatra, jak każdy inny lekarz, może wystawić zwolnienie L4. Jeśli chcesz uzyskać zwolnienie np. z powodu depresji, to właśnie do psychiatry należy się z tym zgłosić. Takiego zwolnienia nie ma prawa wystawić ani psycholog, ani psychoterapeuta.

o co pyta psychiatra

Absolutnie nie ma obowiązku informowania pracodawcy czy innych osób postronnych, w związku z jakim zaburzeniem psychiatra wystawił ci zwolnienie. Ważne natomiast, by w dokumencie znalazły się informacje, co pacjent może robić i co jest mu zalecane (chodzić, wychodzić na spacery, wyjechać rekreacyjnie), by nie mieć problemu z opuszczaniem domu w trakcie trwania zwolnienia.

Czy psychiatra przepisze leki na pierwszej wizycie?

Jak już zostało wspomniane, lekarz psychiatra ma odpowiednie uprawnienia, by przepisać leki. Niekiedy jednak, żeby to zrobić, potrzebuje wyników dodatkowych badań pacjenta.

Często się natomiast zdarza, że już podczas pierwszego spotkania lekarz jest w stanie postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne. Tak więc po pierwszej wizycie pacjent może wyjść z gabinetu z wypisaną receptą.

Jeśli lekarz ma odpowiednie uprawnienia, może uwzględnić na recepcie refundację, która często przysługuje lekom psychotropowym.

Zwykle na początku leczenia psychiatra przepisuje leki na miesiąc, do kolejnego spotkania. Chodzi o to, by było dostatecznie dużo czasu, by zaobserwować ich działanie, a jednocześnie, by pacjent zgłosił się na kolejną konsultację. Wówczas lekarz ocenia, czy środki farmakologiczne zostały odpowiednio dopasowane i ewentualnie modyfikuje lek lub jego dawkowanie.

Psychiatra: czy trzeba skierowanie?

Kolejną wątpliwością, którą ma wiele osób przed pierwszą wizytą u psychiatry, jest to, czy konieczne jest skierowanie od lekarza POZ.

Na szczęście do lekarza psychiatry nie trzeba mieć skierowania. Podobnie jak do ginekologa, onkologa czy dentysty.

Nawet jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej wizyty w ramach NFZ, skierowanie nie jest potrzebne. Dzięki temu na wizytę można zapisać się bezpośrednio, bez uprzedniej konsultacji z jakimkolwiek innym lekarzem.

Ile kosztuje wizyta u psychiatry i gdzie ją odbyć?

Do psychiatry można się zapisać w ramach NFZ. Wówczas wizyta jest oczywiście bezpłatna. Trzeba zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego działającej w przychodni.

Niekiedy jednak dostępność specjalistów i czas oczekiwania w przypadku NFZ zniechęca. W związku z tym wielu pacjentów decyduje się odbyć wizytę prywatnie w jednej z wielu poradni psychologicznych.

Aktualnie cena wizyty prywatnej u psychiatry to ok. 200-300 zł. Zwykle kolejne wizyty są nieco tańsze od pierwszej.

W Poradni Psychologicznej Synergia pierwsza wizyta kosztuje 250 zł (50 minut), a kolejne – 230 zł. Możesz się zapisać pod numerem telefonu: 505 936 530.

Oceń post