Pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj budzi silne emocje. Szukamy odpowiedzi na pytania o to, jak wygląda, ile trwa, ile kosztuje, czy potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego. Nie wiemy, czy powinniśmy się do niej specjalnie przygotować i czego możemy się po niej spodziewać.
Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza psychiatry. Odpowiemy na wszystkie najczęstsze wątpliwości, by zapewnić ci poczucie komfortu przed pierwszym spotkaniem. Wyjaśnimy także kwestie formalne związane z pierwszą wizytą nastolatka u psychiatry.
Spis treści
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?
Pierwsza wizyta u psychiatry służy temu, by przedstawić swój problem, opowiedzieć o swojej sytuacji i objawach i tym samym umożliwić lekarzowi postawienie diagnozy.
Nie trzeba się do niej szczególnie przygotowywać. Wizyta nie wymaga skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nawet na NFZ. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.
Psychiatra może zapytać cię o to, czy uczestniczysz (lub uczestniczyłeś/aś) w psychoterapii, jakie leki bierzesz, na co się leczysz i czy kiedyś brałeś/aś leki przepisywane przez innego psychiatrę (lub leki o charakterze psychiatrycznym przepisywane przez innego lekarza). Jeśli tak było, zapyta o reakcję na te leki.

Istotne też są wszelkie problemy ze zdrowiem. Często pada pytanie o hormony, tarczycę, wątrobę, nerki – jeśli więc istnieje ryzyko, że nie masz jakichś wskaźników w normie, należałoby pokazać wyniki ostatnich badań. Lekarz psychiatra, w razie wątpliwości, może też zlecić ci takie badania.
Psychiatra sporządza notatki, a następnie przedstawia ci plan dalszego postępowania. Już podczas pierwszej wizyty może wystawić receptę na leki, a efekty leczenia zostaną zweryfikowane podczas następnego spotkania, po miesiącu. Może też zasugerować psychoterapię lub postanowić o wykonaniu dodatkowych testów i badań.
Przeczytaj też: Czym się zajmuje psychiatra?
Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?
Pierwsza wizyta u psychiatry jest dłuższa niż kolejne spotkania. Potrzeba więcej czasu, by pacjent mógł opowiedzieć o swoich problemach i przedstawić swoją sytuację. Lekarz musi mieć też okazję, by zadać odpowiednie pytania, sporządzić notatki i ostatecznie postawić diagnozę.
Dlatego pierwsze spotkanie będzie trwało na ogół 50-60 minut. To wpływa też na jego cenę – pierwsza wizyta jest droższa od pozostałych. Kolejne spotkania trwają krócej, w zależności od potrzeb. Czasami sprowadzają się do wypisania recepty, ale służą przede wszystkim ocenie postępów leczenia. To również okazja do zmodyfikowania go, gdy nie przynosi spodziewanych rezultatów.
W Poradni Psychologicznej Synergia pierwsza wizyta u psychiatry trwa 50 minut, a kolejne – 25 minut. Aktualnie przyjmuje dwoje specjalistów: Piotr Maleszka i Julia Pankiewicz. Umów się na wizytę, klikając tutaj i kontaktując się z nami najbardziej dogodną dla ciebie drogą.
Pierwsza wizyta u psychiatry z nastolatkiem
W przypadku pacjentów niepełnoletnich wymagana jest obecność rodzica lub prawnego opiekuna. Gdy mówimy o młodszym dziecku, zwykle osoba dorosła pojawia się na pierwszej wizycie sama, ale gdy chodzi o nastolatka, na pierwsze spotkanie na ogół przychodzi również pacjent.
Obecność rodzica lub opiekuna prawnego jest istotna choćby z formalnego punktu widzenia – musi on bowiem podpisać zgodę. Nie ma przeciwwskazań, by do psychiatry udało się oboje rodziców, jeśli mają taką wolę. Czasami może być to nawet zalecane.

Poza tym wizyta u psychiatry nie różni się za bardzo w przypadku nastolatka i osoby dorosłej. Warto pamiętać o tym, że nastolatek nie musi cierpieć na poważną chorobę psychiczną, by udać się do psychiatry. Nie należy ignorować objawów depresji czy fobii i zrzucać wszystkiego na „trudny wiek”.
Psychiatra może zdecydować o przeprowadzeniu testów, dalszych badań diagnostycznych czy zasugerować psychoterapię, jeśli uzna, że może ona przynieść dobre efekty i pozwolić na uniknięcie terapii farmakologicznej.
W Poradni Psychologicznej Synergia psychiatra przyjmuje pacjentów w wieku od 16 roku życia. Jak zostało wspomniane, na pierwszą wizytę powinien przyjść także rodzic i podpisać zgodę.
Pytania i odpowiedzi
Nie, do lekarza psychiatry, nawet na NFZ, nie trzeba mieć skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Już na pierwszej wizycie lekarz psychiatra może przepisać ci leki. Zazwyczaj recepta jest na miesiąc, by skontrolować skutki terapii przy kolejnym spotkaniu i w razie czego wprowadzić modyfikacje w terapii. Nie dostaniesz leków, jeśli psychiatra nie będzie widział ku temu wskazań lub gdy konieczne będzie zbadanie wcześniej twojego stanu zdrowia.
Pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj jest dłuższa od pozostałych i trwa ok. 50-60 minut. To czas, w którym można opowiedzieć o swoim problemie, a lekarz może dokonać wstępnej diagnozy i zaplanować dalsze postępowanie lub wdrożyć leczenie.
Z uwagi na dłuższy czas trwania pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj jest też droższa od kolejnych. W Poradni Psychologicznej Synergia cena wynosi 260 zł za pierwsze spotkanie i 230 zł za kolejne.
Nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie. Przygotuj listę leków, które bierzesz. Jeśli w przeszłości brałeś/aś leki przepisywane przez psychiatrę, przygotuj ich nazwy. Jeśli masz wyniki ostatnich badań, w których jakieś wskaźniki odbiegają od normy (np. związane z hormonami, tarczycą czy wątrobą), również weź je ze sobą. To informacje, o które psychiatra najprawdopodobniej cię spyta.