Pierwsza wizyta u psychiatry: jak wygląda?

pierwsza wizyta u psychiatry

Pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj budzi silne emocje. Szukamy odpowiedzi na pytania o to, jak wygląda, ile trwa, ile kosztuje, czy potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego. Nie wiemy, czy powinniśmy się do niej specjalnie przygotować i czego możemy się po niej spodziewać.

Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza psychiatry. Odpowiemy na wszystkie najczęstsze wątpliwości, by zapewnić ci poczucie komfortu przed pierwszym spotkaniem. Wyjaśnimy także kwestie formalne związane z pierwszą wizytą nastolatka u psychiatry.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry służy temu, by przedstawić swój problem, opowiedzieć o swojej sytuacji i objawach i tym samym umożliwić lekarzowi postawienie diagnozy.

Nie trzeba się do niej szczególnie przygotowywać. Wizyta nie wymaga skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nawet na NFZ. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Psychiatra może zapytać cię o to, czy uczestniczysz (lub uczestniczyłeś/aś) w psychoterapii, jakie leki bierzesz, na co się leczysz i czy kiedyś brałeś/aś leki przepisywane przez innego psychiatrę (lub leki o charakterze psychiatrycznym przepisywane przez innego lekarza). Jeśli tak było, zapyta o reakcję na te leki.

jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry

Istotne też są wszelkie problemy ze zdrowiem. Często pada pytanie o hormony, tarczycę, wątrobę, nerki – jeśli więc istnieje ryzyko, że nie masz jakichś wskaźników w normie, należałoby pokazać wyniki ostatnich badań. Lekarz psychiatra, w razie wątpliwości, może też zlecić ci takie badania.

Psychiatra sporządza notatki, a następnie przedstawia ci plan dalszego postępowania. Już podczas pierwszej wizyty może wystawić receptę na leki, a efekty leczenia zostaną zweryfikowane podczas następnego spotkania, po miesiącu. Może też zasugerować psychoterapię lub postanowić o wykonaniu dodatkowych testów i badań.

Przeczytaj też: Czym się zajmuje psychiatra?

Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry jest dłuższa niż kolejne spotkania. Potrzeba więcej czasu, by pacjent mógł opowiedzieć o swoich problemach i przedstawić swoją sytuację. Lekarz musi mieć też okazję, by zadać odpowiednie pytania, sporządzić notatki i ostatecznie postawić diagnozę.

Dlatego pierwsze spotkanie będzie trwało na ogół 50-60 minut. To wpływa też na jego cenę – pierwsza wizyta jest droższa od pozostałych. Kolejne spotkania trwają krócej, w zależności od potrzeb. Czasami sprowadzają się do wypisania recepty, ale służą przede wszystkim ocenie postępów leczenia. To również okazja do zmodyfikowania go, gdy nie przynosi spodziewanych rezultatów.

W Poradni Psychologicznej Synergia pierwsza wizyta u psychiatry trwa 50 minut, a kolejne – 25 minut. Aktualnie przyjmuje dwoje specjalistów: Piotr Maleszka i Julia Pankiewicz. Umów się na wizytę, klikając tutaj i kontaktując się z nami najbardziej dogodną dla ciebie drogą.

Pierwsza wizyta u psychiatry z nastolatkiem

W przypadku pacjentów niepełnoletnich wymagana jest obecność rodzica lub prawnego opiekuna. Gdy mówimy o młodszym dziecku, zwykle osoba dorosła pojawia się na pierwszej wizycie sama, ale gdy chodzi o nastolatka, na pierwsze spotkanie na ogół przychodzi również pacjent.

Obecność rodzica lub opiekuna prawnego jest istotna choćby z formalnego punktu widzenia – musi on bowiem podpisać zgodę. Nie ma przeciwwskazań, by do psychiatry udało się oboje rodziców, jeśli mają taką wolę. Czasami może być to nawet zalecane.

pierwsza wizyta u psychiatry z nastolatkiem

Poza tym wizyta u psychiatry nie różni się za bardzo w przypadku nastolatka i osoby dorosłej. Warto pamiętać o tym, że nastolatek nie musi cierpieć na poważną chorobę psychiczną, by udać się do psychiatry. Nie należy ignorować objawów depresji czy fobii i zrzucać wszystkiego na „trudny wiek”.

Psychiatra może zdecydować o przeprowadzeniu testów, dalszych badań diagnostycznych czy zasugerować psychoterapię, jeśli uzna, że może ona przynieść dobre efekty i pozwolić na uniknięcie terapii farmakologicznej.

W Poradni Psychologicznej Synergia psychiatra przyjmuje pacjentów w wieku od 16 roku życia. Jak zostało wspomniane, na pierwszą wizytę powinien przyjść także rodzic i podpisać zgodę.

Pytania i odpowiedzi

Czy na pierwszą wizytę u psychiatry trzeba mieć skierowanie?

Nie, do lekarza psychiatry, nawet na NFZ, nie trzeba mieć skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Czy dostanę leki na pierwszej wizycie u psychiatry?

Już na pierwszej wizycie lekarz psychiatra może przepisać ci leki. Zazwyczaj recepta jest na miesiąc, by skontrolować skutki terapii przy kolejnym spotkaniu i w razie czego wprowadzić modyfikacje w terapii. Nie dostaniesz leków, jeśli psychiatra nie będzie widział ku temu wskazań lub gdy konieczne będzie zbadanie wcześniej twojego stanu zdrowia.

Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj jest dłuższa od pozostałych i trwa ok. 50-60 minut. To czas, w którym można opowiedzieć o swoim problemie, a lekarz może dokonać wstępnej diagnozy i zaplanować dalsze postępowanie lub wdrożyć leczenie.

Ile kosztuje pierwsza wizyta u psychiatry?

Z uwagi na dłuższy czas trwania pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj jest też droższa od kolejnych. W Poradni Psychologicznej Synergia cena wynosi 260 zł za pierwsze spotkanie i 230 zł za kolejne.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u psychiatry?

Nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie. Przygotuj listę leków, które bierzesz. Jeśli w przeszłości brałeś/aś leki przepisywane przez psychiatrę, przygotuj ich nazwy. Jeśli masz wyniki ostatnich badań, w których jakieś wskaźniki odbiegają od normy (np. związane z hormonami, tarczycą czy wątrobą), również weź je ze sobą. To informacje, o które psychiatra najprawdopodobniej cię spyta.

Oceń post