Psychotraumatolog: kim jest i gdzie przyjmuje w Warszawie?

psychotraumatolog warszawa

Problem traumy i oddziaływania wydarzeń traumatycznych na nasze życie to ważny i duży obszar zainteresowań psychologii. Zajmuje się nim odrębna dziedzina: psychotraumatologia. Dowiedz się, co dokładnie robi psychotraumatolog, kiedy może ci pomóc i jak zapisać się do niego na wizytę.

Czym się zajmuje psychotraumatologia?

Psychotraumatologia to jedna z dziedzin psychologii, która koncentruje się na problemie traumy. Specjalista w tej dziedzinie – psychotraumatolog – to osoba, która ukończyła studia psychologiczne oraz dodatkowe studia podyplomowe i/lub kursy z psychotraumatologii.

Psychotraumatologia bada zjawisko traumy: to, jak się pojawia, a więc jej przyczyny, jej wpływ na nasze życie oraz to, jak sobie z nią radzimy. Celem tych badań jest wypracowanie metod, dzięki którym pacjentom udaje się przepracować traumę i odzyskać kontrolę nad życiem.

leczenie traumy warszawa

Trauma, czyli uraz psychiczny jest pojęciem dość rozbudowanym, dlatego stosuje się pewne podziały na rodzaje traum, np.

  • trauma prosta – wywołana przez jedno konkretne, niespodziewane wydarzenie, związane z zagrożeniem zdrowia lub życia, np. wypadek samochodowy, wybuch, pożar itp.;
  • trauma złożona – wynikająca z wielu wydarzeń, długotrwałego oddziaływania bodźców wywołujących uraz psychiczny, np. we wczesnym dzieciństwie;
  • trauma relacyjna – trauma powiązana z bliskimi relacjami międzyludzkimi i zaburzonymi więziami, np. z rodzicem stosującym przemoc;
  • trauma seksualna – trauma wywołana przez przekroczenie intymnych granic, np. gwałt, molestowanie seksualne.

Pacjentami psychotraumatologa są osoby, które doświadczyły traumy i często cierpią z powodu konkretnych objawów, np. zespołu stresu pourazowego (PTSD). Mogą to być zarówno osoby, których trauma wynika z wykonywanego zawodu (żołnierze, policjanci, strażacy), ale też ofiary przemocy, w tym przemocy seksualnej, oraz osoby, które doświadczyły traumy w bardzo wczesnym okresie życia, ale w wieku dorosłym nadal zmagają się z jej skutkami.

Jak wygląda wizyta u psychotraumatologa?

Zadaniem psychotraumatologa jest pomoc pacjentowi w dostrzeżeniu traumy i jej wpływu na życie oraz wypracowanie takich metod radzenia sobie z problemem, by pacjent potrafił samodzielnie przepracować traumę i odzyskać kontrolę nad swoim życiem oraz załagodzić objawy.

Psychotraumatolodzy korzystają z różnych metod. Ważne miejsce zajmuje terapia schematu oraz praca nad asertywnością.

psychotraumatologia warszawa

Spotkania z psychotraumatologiem polegają przede wszystkim na rozmowach, których celem jest rozpoznanie przyczyn traumy i jej skutków. Następnie chodzi przede wszystkim o to, by „przeprogramować” mózg i jego odruchy – to jak reaguje i jak kojarzy.

Pacjent musi oswoić trudne emocje i nauczyć się odgraniczać traumę od obecnego życia i innych doświadczeń. Bezpieczne warunki, jakie zostają stworzone podczas spotkania z psychotraumatologiem, pozwalają na komfortowe przepracowanie dręczących emocji i myśli i uwolnienie się od lęków czy poczucia winy, które często towarzyszy traumatycznym doświadczeniom.

Psychotraumatolog Warszawa: gdzie przyjmuje?

Jak zapisać się do psychotraumatologa? Specjalista ten przyjmuje najczęściej albo w prywatnym gabinecie, albo w poradni psychologicznej.

W teorii w ostatnim czasie również NFZ gwarantuje sfinansowanie terapii traumy, co zapewne jest związane również z pojawieniem się uchodźców wojennych z Ukrainy. W praktyce jednak znacznie prościej będzie udać się do specjalisty prywatnie.

Nie jest trudno znaleźć psychotraumatologa w Warszawie. Są ośrodki, które koncentrują się na tej dziedzinie wiedzy, ale specjaliści przyjmują w różnych placówkach. Dla osób spoza dużych miast dobrą informacją jest to, że wielu psychotraumatologów świadczy swoje usługi również online.

Psychotraumatolog Warszawa: ile kosztuje?

Wizyta u psychotraumatologa jest zazwyczaj nieco droższa niż u psychologa bez takiej specjalizacji. Ceny w Warszawie zaczynają się od 200 zł, ale nierzadko przekraczają 300 zł czy sięgają nawet 400 zł.

Spotkanie trwa średnio tyle samo, co wizyta u każdego innego psychoterapeuty.

Psychotraumatolog w Poradni Psychologicznej Synergia

W Poradni Psychologicznej Synergia w Warszawie (Bielany i Śródmieście) przyjmuje specjalistka psychotraumatologii, mgr Agnieszka Juroszek, absolwentka psychologii, która szkoliła się m.in. w Pomorskim Centrum Psychotraumatologii oraz ukończyła szkolenie z zakresu terapii schematu.

W swojej pracy stosuje również terapię schematu oraz terapię humanistyczno-doświadczeniową, łącząc różne metody, które pozwolą najlepiej osiągnąć cel, jakim jest przepracowanie traumy wspólnie z pacjentem.

Agnieszka pomaga osobom zmagającym się z różnymi typami traum: prostą, złożoną, relacyjną i seksualną. Pracowała także z osobami pod doświadczeniach przemocy, DDD czy DDA.

Koszt wizyty u psychotraumatologa w Poradni Psychologicznej Synergia to 200 zł. Zapraszamy!

Oceń post