Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to metoda leczenia schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki, ale warto się na nią zgłosić, kiedy zmagamy się jakimikolwiek trudnościami emocjonalnymi.
Zalicza się ją do jednych z najbardziej powszechnych i najskuteczniejszych form pomocy psychologicznej. Spotkania z psychoterapeutą pomagają lepiej zrozumieć samego siebie, swój sposób myślenia i doświadczane emocje. Dzięki sesjom poszerzana jest samoświadomość. Wszystkie te czynniki niewątpliwie wpływają na poprawę naszego funkcjonowania.
Każdy rodzaj psychoterapii ma odrębne, specyficzne podejście do pacjenta i do jego problemów, różni się sposobem prowadzenia terapii oraz używanym w jej trakcie technikom, również podłożem teoretycznym i źródłem inspiracji.
Psychoterapia dla dorosłych w Poradni Synergia
W Poradni Synergia specjaliści prowadzą psychoterapię w następujących nurtach:
Terapia poznawczo-behawioralna – opiera się na założeniu o wzajemnym wpływie emocji i myśli na zachowanie, tworząc tym samym schematy zachowań, często niepożądanych. Jej zasadniczym celem jest identyfikacja i eliminacja nieprawidłowych reakcji i zachowań oraz wypracowanie nowych.
Polecana w szczególności w przypadkach:
- depresji
- fobii
- lęków uogólnionych
- zaburzeń odżywiania
- stresu pourazowego
Psychoterapię w tym nurcie prowadzą: Aneta Zajączkowska, Katarzyna Figlewicz, Matuesz Konopka, Agnieszka Kakowska, Dominika Bolek, Natalia Kłosowska
Terapia integracyjna – podejście terapeutyczne, które łączy różne metody i techniki terapeutyczne, takie jak podejście psychodynamiczne, behawioralne, humanistyczne i poznawcze, w celu dostosowania się do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Polecana w szczególności w przypadkach:
- zaburzeń osobowości
- depresji
- lęków
- zaburzeń odżywiania
- stresu pourazowego
- uzależnień
Psychoterapię w tym nurcie prowadzą: Marta Zambrowska, Magdalena Mickiewicz, Magda Kołodkiewicz
Terapia humanistyczna – podstawą tego nurtu jest przeświadczenie o ukrytym potencjale i zasobach wewnętrznych, które posiadają wszystkie jednostki, a jej celem jest ich odkrycie i umożliwienie pacjentowi wykorzystania tych zasobów do samorozwoju.
Polecana w szczególności w przypadkach:
- nerwicy
- stanów lękowych
- depresji
- zaburzeń odżywiania
- braku motywacji
- sytuacji kryzysowych
Psychoterapię w tym nurcie prowadzi: Marta Piotrowska
Terapia psychoanalityczna – opiera się na teoriach Sigmunda Freuda i skupia się głównie na analizie nieświadomych procesów psychicznych oraz dzieciństwa pacjenta, aby lepiej zrozumieć i rozwiązać obecne problemy emocjonalne i zachowania.
Polecana w szczególności w przypadkach:
- zaburzeń osobowości
- zaburzeń afektywnych
- lęków
- zaburzeń psychosomatycznych
- problemów związanych z traumą
- problemów ze związkami interpersonalnymi
Psychoterapię w tym nurcie prowadzi: Tomasz Ożóg