Na czym polega praca z ciałem?

Praca z ciałem koncentruje się na świadomości i regulacji fizycznych doznań jako sposobu zrozumienia i przetwarzania doświadczeń emocjonalnych. Zakłada, że ciało przechowuje informacje o naszych emocjach i doświadczeniach, co pozwala na integrację aspektów fizycznych i psychicznych w procesie zdrowienia.

Przykładowo, w przypadku osób cierpiących na traumę, praca z ciałem może pomóc w uwolnieniu zablokowanych emocji i napięć fizycznych, przyczyniając się do procesu gojenia. Dla osób z zaburzeniami lękowymi, praca z oddechem może być skuteczną metodą redukcji napięcia i stresu.

Praca z ciałem pozwala pogłębić swoją relację z ciałem, odkryć pokłady napięć i emocji niedostępne dla nurtów terapii opartych na rozmowie. Może być też integralną częścią klasycznych metod psychoterapii.

Praca z ciałem w Poradni Synergia

W Poradni Synergia możesz skorzystać z następujących technik pracy z ciałem:

TRE® (Tension & Trauma Releasing Exercises) – metoda terapeutyczna opracowana przez dr. Davida Bercellego, która wykorzystuje proste ćwiczenia fizyczne do uwalniania napięć oraz traum zmagazynowanych w ciele. Podstawowym elementem TRE® jest indukowanie naturalnej reakcji drżenia mięśni, która pomaga ciału w procesie regulacji i uwolnienia zgromadzonego napięcia.

W Poradni Synergia TRE® prowadzi: Wioletta Kociszewska

Terapia czaszkowo-krzyżowa (cranio-sakralna) – forma pracy z ciałem poprzez delikatny ucisk konkretnych struktur kostnych w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, oraz kości krzyżowej. Ma na celu uwolnienie napięć drzemiących głęboko w ciele, tworzących wrażenie ogólnego „spięcia i ciężkości”, które przeważnie mają podłoże psychosomatyczne.

W Poradni Synergia terapię czaszkowo-krzyżową prowadzi: Jan Przystupa