Czym się zajmuje seksuologia?

Seksuologia oferuje wiedzę z zakresu rozwoju psychoseksualnego (od strony biologicznej, psychologicznej i społecznej), znaczenia wychowania seksualnego i wczesnodziecięcych traum dla funkcjonowania seksualnego osoby dorosłej, norm i patologii w seksualności.

Seksuolog to specjalista, który udzieli pomocy, gdy trudności w obszarze seksualności utrudniają pożycie seksualne. Jeżeli do tej pory mogłaś/mogłeś uprawiać seks, który przynosił ci satysfakcję, a teraz z jakiegoś powodu nie jest to możliwe  – jest to wyraźny sygnał, że nadszedł czas, by poszukać profesjonalnej pomocy. 

Konsultacja seksuologiczna może pomóc w zrozumieniu swojej seksualności, przepracowaniu traum oraz w leczeniu zaburzeń seksualnych. Niekiedy służy też po prostu uzyskaniu porady u wyjaśnienia niektórych zjawisk. Ma istotne znaczenie w pomocy osobom LGBT+, w tym osobom transpłciowym, w uwłasnowolnieniu i dokonaniu coming-outu oraz przeprowadzeniu procesu korekty płci. 

Terapia i poradnictwo seksuologiczne w Poradni Synergia

W Poradni Synergia z pomocy seksuologa mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Zgłoś się do nas, jeśli zauważasz u siebie trudności związane z:

  • brakiem lub utratą potrzeb seksualnych
  • bolesnym przeżywaniem stosunków płciowych
  • awersją i lękiem przed seksem, zajściem w ciążę, kontaktami intymnymi
  • zaakceptowaniem swojej orientacji seksualnej
  • niezgodnością między tożsamością płciową a tą nadaną przy urodzeniu
  • nudą i brakiem urozmaiceń w życiu seksualnym
  • fantazjami i upodobaniami seksualnymi
  • kłopotami z płodnością, niepłodnością.

Konsultacji seksuologicznej w Poradni Synergia udzielają: Karolina Zając, Dominika Bolek, Nicole Cieplik (seksuolożka dziecięca)

Podczas konsultacji zostanie ustalone, jaka forma pomocy będzie dla ciebie odpowiednia. W przypadku zalecenia terapii praca będzie oparta o kontakt terapeutyczny i będzie dążyć do ustąpienia objawów zaburzenia, dysfunkcji. W poradnictwie seksuologicznym możesz spodziewać się pracy psychologicznej i psychoedukacyjnej, która pomoże ci lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby seksualne, ale także rozwiązać trudności w tym obszarze.