Wsparcie dla osób LGBT+ w poradni Synergia w Warszawie.

Nasza poradnia jest kolejnym miejscem na mapie Warszawy, w którym osoby LGBT+ mogą znaleźć profesjonalną pomoc psychologiczną i seksuologiczną w duchu pełnej akceptacji. Pod tym skrótem mamy na myśli lesbijki, gejów oraz osoby biseksualne, transpłciowe, aseksualne i inne należące do mniejszości seksualnych. Jest dla nas bardzo istotne, aby zatrudnione przez nas psycholożki i psycholodzy reprezentowali postawę otwartości na różnorodność i szacunku do wszystkich naszych Klientek i Klientów. Psycholog LGBT musi być osobą wyspecjalizowaną, która zna problemy osób należących do mniejszości.

Osoby nieheteroseksualne oraz transseksualne bardzo często spotykają się z niechęcią i nierównym, niesprawiedliwym traktowaniem ze strony społeczeństwa. Niestety równie często doświadczają tego w placówkach medycznych, czy gabinetach psychologicznych, seksuologicznych, gdzie zamiast rzetelnej wiedzy i wsparcia otrzymują nienawistne komentarze i próby ,,zmiany’’ tożsamości seksualnej. W opozycji do takiego podejścia zależy nam, aby w naszej poradni osoby tak bardzo narażone na różne nadużycia, mogły odnaleźć swoją bezpieczną przystań.

Lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe szukają pomocy psychologicznej, bądź seksuologicznej z wielu różnych powodów, najczęściej spójnych z heteroseksualną większością. Nie można jednak ignorować tego, że tęczowa Klientela styka się również ze specyficznymi dla siebie problemami. Mowa tu przede wszystkim o doświadczeniach związanych z odkrywaniem i ujawnianiem swojej tożsamości i orientacji seksualnej, przykrych wydarzeniach związanych ze stygmatyzacją i homofobią.

Ważne jest, aby osoby LGBT+ mogły korzystać z pomocy psychologicznej u osób profesjonalnie wykształconych, które łączą naukową wiedzę, niezależną od ideologii, ze swoim doświadczeniem i aktywizmem. Stawiamy na to duży nacisk, bo dzięki połączeniu wiedzy z realnymi kontaktami ze społecznością, której tematyka dotyczy – możemy zapewnić Państwu komfortowe warunki do pracy terapeutycznej. W naszym Zespole posiadamy psychologa, Dominika Haak ze specjalnością w seksuologii klinicznej, który ukończył szkolenie z pomocy osobom LGBT+ i posiada kwalifikacje do pracy psychologiczno – seksuologicznej z osobami LGBT+, ale też cały czas podnosi swoje kompetencje.

Poprosiliśmy naszego specjalistę, o podzielenie się komentarzem na temat pracy psychologicznej i seksuologicznej z osobami nieheteroseksualnymi i transpłciowymi: ,,Pracuję w duchu pozytywnej seksualności, jak i teorii queer – gdzie podkreśla się wolność ekspresji seksualnej i pełną akceptację dla różnorodności seksualnej. Każda osoba jest indywidualnością, którą otacza się szacunkiem i wrażliwością. W pracy z osobami LGBT+ istotne jest odpowiedni inkluzywny język i rozpoznanie w realiach. Chociażby tych dotyczących prawnych aspektów, jak sądowe uzgodnienie płci, korekta płci, czy relacje prawne między rodzicami tej samej płci wychowującymi wspólnie dzieci. Psycholog LGBT powinien posiadać wykształcenie, wraz z naciskiem na prywatny rozwój i szkolenia zarówno specjalistyczne, jak i te organizowane przez organizacje społeczne walczące o równouprawnienie – dają solidną podstawę do pracy z osobami należącymi do mniejszości seksualnych.’’

Psycholog LGBT w naszej poradni oferuje indywidualne konsultacje psychologiczne, poradnictwo psychologiczno-seksuologiczne, ale też konsultacje dla par i rodzin. Pomagamy w odkrywaniu własnej tożsamości seksualnej, ale także comig-oucie, czy kontaktach z rodziną, przed którą stoi proces akceptacji nieheteroseksualnej orientacji, czy niekonformistycznej tożsamości płciowej. Będziemy cały czas się rozwijać i kłaść nacisk na poszerzenie działalności poradni Synergia również o spotkania grupowe, czy warsztaty i treningi dla osób należących do mniejszości seksualnych.

Pamiętaj, że w kontakcie z naszymi specjalistami i specjalistkami możesz być w pełni sobą. Znajdziesz u nas bezpieczną atmosferę i otwartość do rozmów na tematy trudne i intymne. To Ty decydujesz o swojej tożsamości i tym, jak chcesz, aby się do Ciebie zwracano.

W ramach działalności psychologiczno-seksuologicznej w naszej Poradni masz prawo do:

  1. Samodzielnego określenia swojej tożsamości płciowej i orientacji seksualnej.
  2. Nieposiadania takiej tożsamości lub kwestionowania jej.
  3. Wolności ekspresji swojej seksualności.
  4. Funkcjonowania poza sztywnymi schematami płci.
  5. Przedstawiania się i funkcjonowania zgodnie z płcią, z którą się utożsamiasz.

Życzymy sobie i Wam, aby poradnia Synergia była wysepką otwartości i profesjonalnego wsparcia dla gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, które szukają usług psychologicznych i seksuologicznych na terenie Warszawy.