Otwarte i akceptujące podejście do seksualności w poradni Synergia

Bezpieczeństwo, zgoda i świadomość to wartości związane z seksualnością człowieka, które chcemy promować w naszej poradni. Pracujące u nas specjalistki i specjaliści oferuje poradnictwo seksuologiczne w duchu akceptacji i otwartości. Pozytywna seksualność daleka jest od osądzania, krytykowania i wytyczania granic, oddzielających ,,zboczenie’’ od normalności.

Pragniemy podzielić się z naszymi Klientami i Klientkami odrobiną tego afirmującego podejścia do spraw związanych z seksem. Podkreślaliśmy już, że jesteśmy miejscem otwartym dla osób LGBT+. To oczywiście też jest elementem naszego podejścia do seksuologii. W kilku punktach chcemy powiedzieć, na co stawiamy w oferowanych w poradni usługach seksuologicznych:

  1. Rzetelna wiedza

Obszar ludzkiej seksualności jest tematem dla wielu kontrowersyjnym. Narosły wokół niego mity, fałszywe przekonania i stereotypy, które utrudniają ludziom dotarcie do faktów. My gwarantujemy u siebie podejście naukowe, wolne od jakiejkolwiek ideologii, czy uprzedzeń. Wierzymy, że właściwa edukacja seksualna jest źródłem, z którego mogą czerpać młode osoby, aby dorastać wyposażone w świadomość tego, czym jest bezpieczny seks.

  • Równość

Stawiamy duży nacisk na równość. Zarówno równość płci, jak i równorzędność aktywności seksualnych, upodobań, związków i orientacji seksualnych. Wiedząc, że przez wieki seksualność kobiet i osób LGBT+ była tłamszczona, chcemy stworzyć bezpieczne miejsce, gdzie na te tematy będzie można rozmawiać.

  • Bezpieczeństwo

Seks jest bezpieczny, kiedy wszystkie osoby biorące w nim udział wyrażają na niego zgodę i mają w nim równe prawa. W ten sposób mówimy wyraźne NIE nadużyciom, przemocy seksualnej i molestowaniu.  Pozytywna seksualność podkreśla, jak ważna jest profilaktyka zapobiegania chorobom przenoszonym drogom płciową i niechcianej ciąży (w przypadku osób, które w tej ciąży nie chcą być).

  • Wolność

Pozytywna seksualność uznaje prawo każdej osoby do eksperymentowania, poznawania siebie, stawiania własnych granic i postępowania ze swoją seksualnością w taki sposób, w jaki tylko sobie życzy (z uwzględnieniem wolności innych osób). W naszej poradni chętnie pomagamy singlom i parom w urozmaiceniu życia seksualnego. Mamy rozeznanie w różnych fetyszach i nowinkach z branży erotycznej, które mogą się okazać inspirujące.

  • Zdrowie

Zdrowie seksualne jest tą cząstką zdrowia psychicznego, o które rzadko się dba. Bynajmniej nie jesteśmy tego uczeni. O tyle, o ile coraz więcej osób wie, jak ważny jest zdrowy sen, dieta, czy aktywność fizyczna i urlop – duża część społeczeństwa nie dba o higienę seksuologiczną. Podkreślamy, jak ważne jest zdrowe podejście i akceptowanie swojej seksualności – które wpływa pozytywnie na ogólny dobrostan i samopoczucie.

Poradni Synergia przyświeca idea szacunku dla indywidualnych wyborów. Eksperymentujesz seksualnie tylko wtedy, kiedy sam/sama tego chcesz i zgodę na to masz również od drugiej osoby. Nikogo do niczego nie zmuszamy, pokazujemy tylko możliwości wyboru i bogactwo różnorodności seksualnej. Ważne jest dla nas to, aby ludzie potrafili poznać swoją seksualność, zrozumieć ją i zaakceptować.